17858099_1516154111763333_990806795_n

למה המשיח נולד בבית לחם ומת בערב פסח?

 

עוד בתקופת בית שני היה ידוע לכל יהודי שהמשיח צריך להיוולד בבית לחם. עיר הולדתו של דוד המלך וגם שעליו להיות צאצא של דוד בן ישי.

“וְאַתָּה בֵּית-לֶחֶם אֶפְרָתָה, צָעִיר לִהְיוֹת בְּאַלְפֵי יְהוּדָה–מִמְּךָ לִי יֵצֵא, לִהְיוֹת מוֹשֵׁל בְּיִשְׂרָאֵל; וּמוֹצָאֹתָיו מִקֶּדֶם, מִימֵי עוֹלָם.”
(מיכה פרק  ה:1)

“הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם-יְהוָה; וַהֲקִמֹתִי אֶת-הַדָּבָר הַטּוֹב, אֲשֶׁר דִּבַּרְתִּי אֶל-בֵּית יִשְׂרָאֵל וְעַל-בֵּית יְהוּדָה.   בַּיָּמִים הָהֵם וּבָעֵת הַהִיא, אַצְמִיחַ לְדָוִד צֶמַח צְדָקָה; וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה, בָּאָרֶץ.   בַּיָּמִים הָהֵם תִּוָּשַׁע יְהוּדָה, וִירוּשָׁלִַם תִּשְׁכּוֹן לָבֶטַח; וְזֶה אֲשֶׁר-יִקְרָא-לָהּ, יְהוָה צִדְקֵנוּ.  כִּי-כֹה, אָמַר יְהוָה:  לֹא-יִכָּרֵת לְדָוִד–אִישׁ, יֹשֵׁב עַל-כִּסֵּא בֵית-יִשְׂרָאֵל.”
(ירמיהו פרק ל”ג:14-17)

 

אז למה בית לחם?

דוד בצעירותו היה רועה את צאן משפחתו. בית לחם אשר קרובה מאוד לירושלים הייתה מקום בו היו מגדלים את הצאן ומשם מעבירים אותו לשחיטה אצל הכוהנים בבית המקדש כקורבנות עבור חטאי העם. היה חשוב מאוד לשמור על הצאן שהם יהיו בריאים ללא פציעה וללא כל מום (דוד הרועה צאן נלחם כדי שהדב והאריה לא יפגע בצאן). שיא העבודה של רועי הצאן היה לקראת שלושת הרגלים בפסח, שבועות וסוכות שכל העם עלה לירושלים והיה לעם צורך להצטייד בקורבנות לבית המקדש.

ישוע אמר ” אֲנִי הַלֶּחֶם הַחַי הַיּוֹרֵד מִן הַשָּׁמַיִם. אִם יֹאכַל אִישׁ מִן הַלֶּחֶם הַזֶּה יִחְיֶה לְעוֹלָם. וְהַלֶּחֶם אֲשֶׁר אֶתֵּן הֲרֵיהוּ בְּשָׂרִי בְּעַד חַיָּיו שֶׁל הָעוֹלָם.” (בשורת יוחנן ו’ 51).

ישוע מלך המשיח הגיע כדי להיות הקורבן בעבור החטאים שלנו. במידה מסויימת הקורבנות שהעם הקריב בבית המקדש היו רק הצלם והתבנית של הדבר האמתי. לכן, מאוד הגיוני שהמשיח שבא למות בעבור העם ולקחת על עצמו את עונש המוות וה”כרת” שמגיע לנו בגלל שהפרנו את ברית סיני (ירמיהו לא,31). זה טבעי שהמשיח ישוע יוולד בבית לחם. במקום שבו היו נולדים הצאן שנשלחו לשחיטה בבית המקדש שם גם נולד המשיח אשר היה עתיד למות בעבור חטאי העם (ישעיהו נ”ג 4-6).

מעניין שלמקום קוראים בית לחם. זה משתלב עם מה שישוע אמר שהוא לחם החיים. בסופו של דבר העובדה שהוא מת למעננו כדי לקחת עליו את החטאים שלנו ולאחר מכן ניצח את המוות וקם מהמתים. מראה שדרכו אנחנו טועמים את החיים האמיתיים. החיים שמובילים לנצח במלכות האלוהים.

למה בערב פסח?

כדי להבין למה מלך המשיח מת כקורבן דמים דווקא בערב פסח צריך לחזור למקור ולראות את המשמעות של קורבן הפסח בזמן יציאת מצרים.  בשמות י”ב פסוקים 2-7 וגם 12-15

“הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם רֹאשׁ חֳדָשִׁים רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה;דַּבְּרוּ אֶל-כָּל-עֲדַת יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר בֶּעָשֹׂר לַחֹדֶשׁ הַזֶּה וְיִקְחוּ לָהֶם אִישׁ שֶׂה לְבֵית-אָבֹת שֶׂה לַבָּיִת;וְאִם-יִמְעַט הַבַּיִת מִהְיוֹת מִשֶּׂה וְלָקַח הוּא וּשְׁכֵנוֹ הַקָּרֹב אֶל-בֵּיתוֹ בְּמִכְסַת נְפָשֹׁת אִישׁ לְפִי אָכְלוֹ תָּכֹסּוּ עַל-הַשֶּׂה;שֶׂה תָמִים זָכָר בֶּן-שָׁנָה יִהְיֶה לָכֶם מִן-הַכְּבָשִׂים וּמִן-הָעִזִּים תִּקָּחוּ;וְהָיָה לָכֶם לְמִשְׁמֶרֶת עַד אַרְבָּעָה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ הַזֶּה וְשָׁחֲטוּ אֹתוֹ כֹּל קְהַל עֲדַת-יִשְׂרָאֵל בֵּין הָעַרְבָּיִם; וְלָקְחוּ מִן-הַדָּם וְנָתְנוּ עַל-שְׁתֵּי הַמְּזוּזֹת וְעַל-הַמַּשְׁקוֹף עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר-יֹאכְלוּ אֹתוֹ בָּהֶם; וְעָבַרְתִּי בְאֶרֶץ-מִצְרַיִם בַּלַּיְלָה הַזֶּה וְהִכֵּיתִי כָל-בְּכוֹר בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם מֵאָדָם וְעַד-בְּהֵמָה וּבְכָל-אֱלֹהֵי מִצְרַיִם אֶעֱשֶׂה שְׁפָטִים אֲנִי יְהוָה; וְהָיָה הַדָּם לָכֶם לְאֹת עַל הַבָּתִּים אֲשֶׁר אַתֶּם שָׁם וְרָאִיתִי אֶת-הַדָּם וּפָסַחְתִּי עֲלֵכֶם וְלֹא-יִהְיֶה בָכֶם נֶגֶף לְמַשְׁחִית בְּהַכֹּתִי בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם;וְהָיָה הַיּוֹם הַזֶּה לָכֶם לְזִכָּרוֹן וְחַגֹּתֶם אֹתוֹ חַג לַיהוָה לְדֹרֹתֵיכֶם חֻקַּת עוֹלָם תְּחָגֻּהוּ;שִׁבְעַת יָמִים מַצּוֹת תֹּאכֵלוּ אַךְ בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן תַּשְׁבִּיתוּ שְּׂאֹר מִבָּתֵּיכֶם כִּי כָּל-אֹכֵל חָמֵץ וְנִכְרְתָה הַנֶּפֶשׁ הַהִוא מִיִּשְׂרָאֵל מִיּוֹם הָרִאשֹׁן עַד-יוֹם הַשְּׁבִעִי”

למעשה קורבן הפסח הוא קורבן חטאת שבא כדי לכסות על הפשעים והחטאים שלנו. לנקות אותנו לפני אלוהים. בית אשר שם את דם הקורבן על המשקופים היה נקי מחטא ומוגן מפםני המשחית. גם אם משקוף הבית של משפחה מבני ישראל  לא היה מכוסה בדם, הבכור בבית הזה לא לא היה ניצל.

ישוע לא במקרה נצלב בערב פסח באותו הדור בו בית המקדש עתיד היה להחרב. בזכות הדם שלו כשה תמים. הוא נתן לנו חיים ובכך שאנחנו מאמינים בו ובאופן רוחני שמים את דמו ככיסוי וככפרה בעבור החטאים שלנו.

לכן השילוב הזה של מערכת הקורבנות במקדש יחד עם העובדה שישוע נולד במקום שבוא נולדו גם הקורבנות והצאן שהובל לשחיטה. ישוע למעשה מסמל את הקורבן האחרון כי בדורו בית המקדש נחרב והופסקה בעם עבודת הקורבנות. וכל זה ביחד עם המשמעות של קורבן הפסח שבא לכסות ולכפר עלינו. סך הכל תוכנית הישועה של אלוהים כוללת קשר אישי ועמוק בינו לבנינו. אלוהים הוא קדוש וכל עוד אנחנו בחטא יש מחסום שמפריד בין אלוהים לבין האדם. קורבן המשיח בא כדי להסיר את מחסום החטא וכך אנחנו מחדשים את הקשר שלנו כילדים עם אבא שבשמיים.

שיהיה לכולנו חג פסח שמח וכשר