תמונה לשבועות

אנחנו נמצאים בימים האחרונים של סיפרת העומר, והנה חג השבועות מתקרב ומגיע.

לאחר שישוע עלה לשמיים התלמידים היו בירושלים בעת חג השבועות. הם התמלאו ברוח הקודש. ” וכולם נמלאו ברוח הקודש.” (מעשי השליחים פרק ב’ פסוק 4).

בתורה אנו מצווים ללבוש ציצית, כדי שהיא תזכיר לנו את מצוות המוסר שניתנו לנו על ידי אלוהים.

אדם שהיה בדרכו לגנוב – מבטו נפגש עם חוטי הציצית ודבר זה היה מזכיר לו את מצוות ה’ – “וְהָיָה לָכֶם לְצִיצִת, וּרְאִיתֶם אֹתוֹ, וּזְכַרְתֶּם אֶת־כָּל־מִצְוֹת יְהוָה, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם; וְלֹא־תָתֻרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם, אֲשֶׁר־אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם׃ תִּזְכְּרוּ, וַעֲשִׂיתֶם אֶת־כָּל־מִצְוֹתָי” (במדבר ט”ז פסוקים 39-40).

הציצית היא רק סמל לרוח הקודש, רוח הקודש היא בעצם “הציצית שבלב”. היא נמצאת בתוכינו, מדריכה אותנו, מנחמת אותנו וגם מוכיחה אותנו כשצריך.

” וְהָיָה כִּי־יָבֹא וְהוֹכִיחַ אֶת־הָעוֹלָם עַל־דְּבַר הַחֵטְא וְהַצֶּדֶק וְהַמִּשְׁפָּט׃” (יוחנן ט”ז פסוק 8).

חג השבועות הוא חגיגה שבה אנו מזכירים את העובדה שישוע שלח לנו את המנחם, רוח הקודש.

 

בעם שלנו ישנם הרבה מסורות הקשורות לשבועות. אנחנו כיהודים משיחיים מכבדים את המסורת שלנו, אם היא אינה סותרת את התנ”ך. לקרוא את מגילת רות ולציין את קבלת התורה – כל זה עניין מבורך.

אפילו המנהג של אכילת מוצרי חלב בחג השבועות אינו מופיע בתורה בצורה חד משמעית, אך יחד עם זה אינו מתנגש עם הכתוב. בהקשר לזה אני אוהב את הפסוק שבו התורה נמשלת לחלב: “דבַשׁ וְחָלָב תַּחַת לְשׁוֹנֵךְ” (שיר השירים ד’ פסוק 11).

בנוסף לכך גם בברית החדשה דבר אלוהים נמשל לחלב – “כְעוֹלָלִים אֲשֶׁר זֶה מִקָּרוֹב נוֹלְדוּ הִתְאַוּוּ לֶחָלָב הַזַּךְ שֶׁל הַדָּבָר, לְמַעַן תִּגְדְּלוּ בְּאֶמְצָעוּתוֹ לִישׁוּעָה” (אגרת פטרוס הראשונה פרק  ב’ פסוק 2).

כך שבזמן שאנו מתענגים על מאכלי החלב בחג זה, בואו ניזכר בפסוקים אלה.

חג שבועות שמח!