סיפור הישועה של משפחתי

שורשיה של המשפחה שלי נעוצים בלטביה השוכנת לחופו של הים הבלטי.

הם – כרוב היהודים באותו אזור בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה , היו מאוד מחוברים לקהילה היהודית וההליכה לבית הכנסת התרחשה על בסיס יום יומי קבוע ודמותו של הרב הייתה כדמותו של משה רבנו עצמו.

לאורך ההיסטוריה תמיד היו יהודים ספורים שהחזיקו באמונה במלך המשיח אך היה מדובר במיעוט יחסי.  אך באחרית הימים ביחד עם התגשמות הנבואה לשיבת ציון – מתגשמת גם נבואה לגאולה רוחנית של עם ישראל וחזרה לשורשי האמונה של אברהם יצחק ויעקב  . גם המשפחה שלי הוא סיפור ישועה שכזה . סבא שלי שהיה בחור צעיר ואינטלגנטי אפשר להגיד גם ספקן , האידיאולוגיה הקומוניסטית שהתפשטה ברחבי רוסיה הקרובה משכה אותו והוא התרחק מהדת  – ונסתרות דרכי ה’ אך דווקא בזכותו קרה נס הישועה של משפחתי .

המאמינים הראשונים

כמה דברים שחשוב לדעת לפני שנמשיך בסיפור , לפני אלפיים שנה המאמינים הראשונים ברובם היו יהודים , הֵם (יעקב וזקני הקהילה בירושלים) שָׁמְעוּ וְשִׁבְּחוּ אֶת אֱלֹהִים. לְאַחַר מִכֵּן אָמְרוּ: “אַתָּה רוֹאֶה, אָחִינוּ, כַּמָּה רִבְבוֹת יְהוּדִים נִהְיוּ מַאֲמִינִים וְכֻלָּם קַנָּאִים  לַתּוֹרָה “ ( מַעֲשֵׂי הַשְּׁלִיחִים פֶּרֶק כא פסוק 20 ) ואם לא די בכך ישוע עצמו שלח את תלמידיו קודם כל לבית ישראל ורק לאחר מכן  לגויים  (מתי י’ 6, מע”ש א’ 8 ). אבל אחרי חורבן בית שני כשהאמונה התפזרה בין העמים ( שקיבלו את הבשורה אך ביחד עם זה לא רצו לוותר על רבים מהמנהגים שלהם ושילבו אותם באמונה ,  ובכך נוצרה דת חדשה – שהיום אנחנו מכירים כנצרות )  תאודוסיוס הראשון הכריז ב- 380 לספירה על הפיכת הנצרות לדת הרשמית באימפריה הרומית וב-392 הוכרז כי הנצרות הופכת לדת המותרת היחידה

disciple-480x270-L3SCTIBC

 

תקופת מלחמת העולם השנייה – מעיניו של סבא

ב-1941 כשחיילי הוורמאכט התקרבו לגבולן של המדינות הבלטיות, היהודים שהאינסטינק הראשוני שלהם היה לברוח – בסופו של דבר השתכנעו להשאר לאור ההבטחות והקולות המרגעים שהשמיעה ההנהגה הדתית בטענה שאלוהים ישמור על שומרי מצוות . סבא שלי לעומת זאת עקב גישתו הספקנית לממסד הרבני לא השתכנע והחליט לא לשבת בחיבוק ידים והתגייס לצבא האדום ברוסיה הקרובה . כשהגרמנים נכנעים לבסוף,  סבא שלי חוזר לארץ מולדתו (לטביה) כדי לגלות שכל משפחתו נרצחו על-ידי הנאצים ולא נותר איש. בשבילו היה זה האישור הסופי לשקרים של הדת שתרם להחלטתו להאבק בממסד הדתי . בכל ליבו האמין בצדקתה של האמירה –  “הדת היא אופיום להמונים” . ומכיוון שכך הוא הלך ולמד את ההסברה הקומוניסטית כשהוא נחוש מתמיד.

אחרי סיום לימודיו בהצטיינות יתרה הוא מתחיל לעבוד במערך ההסברה של התנועה הקומוניסטית . מהר מאוד הוא מתקדם בסולם התפקידים ומקבל תפקיד מפתח כעורך העיתון הקומוניסטי ושל ספרי ההסברה .

חשוב לדעת כי  באותה תקופה עצם החזקת ספרי דת כמו התנ”ך והברית החדשה הייתה עבירה פלילית והייתה כרוכה בסיכון למאסר ממושך במרתפי המשטרה החשאית (הקג”ב). העותקים הספורים שכן נמצאו באותה תקופה היו נעולים מאחורי הכספות במשרדי קג”ב . סבא שלי מתוקף עבודתו קיבל לידיו והורשה להחזיק בביתו אחד מהע

ותקים הנדירים הללו ,כמובן  לשם הסברתו כנגד הספרים הללו . מאותו הרגע שהתנ”ך נכנס לביתנו כוח של התעוררות התחיל לפעול , לה’ כנראה היו תוכניות אחרות .

סבא (מימין) כשברקע המשרד פסל של סטלין
סבא (מימין) כשברקע המשרד פסל של סטלין

סיפורו של אבא

אבי בהייתו בן 16 מוצא את התנ”ך והברית החדשה שהיו ברשותו של סבי ומתחיל להתעניין בכתוב , מהר מאוד הוא מוצא את עצמו מתאהב בחוכמת התנ”ך ובדמותו מלאת אהבה של ישוע . הוא רוצה יותר מכל לשתף בהתגלותו גם את הוריו אך הם לשמע דבריו מזדעזעים ומנסים ולהניא אותו מכך – הרי זו סכנת נפשות להאמין באלוהים בתקופת המשטר הקומוניסטי . אבא שלי מצידו לא יכל להתעלם מהתגלית והוא המשיך לקרוא בשקיקה את התנ”ך והברית החדשה. אבא מצא כל כך הרבה נבואות בתנך על המשיח וכולם התגשמו בחיים של ישוע.

הוא ידע שוודאי חייבים להיות עוד אנשים שמאמינים באלוהים וכך הוא מתחיל את חיפושיו ומבקר בבית הכנסת שנימצא בריגה העתיקה  ומצפה למצוא איזשהי הדרכה ותשובות לשאלות שלו , אך באותה תקופה בית הכנסת היווה סוג של מוזיאון ולא באמת שימש כבית תפילה ( בדיעבד התברר שדווקא הייתה קהילה קטנה פעילה אך היא פעלה כמחתרת מתחת לפני השטח ולא בצורה גלויה ) אבא בשלב זה מחליט להרחיב את חיפושיו ומבקר גם בכנסיות פזורות ברחבי העיר אך גם בהן פעלו באותה מתכונת והמקומות הללו לא באמת שימשו כבתי תפילה. במשך יותר מעשור הוא בעצם ממשיך לבקר במקומות האלה אך למעשה נשאר מאמין בודד באמונתו , עד שסוף סוף החלה ההתעוררות הגדולה שהוא כל כך חיכה לה !

בסוף שנות השמונים לקראת הכרזת העצמאות של לטביה, התחילו להגיע קבוצות של אווניגליסטים מרחבי העולם לספר על אמונתם ולפתוח כנסיות מקומיות . אבא שלי מהר מאוד מתחבר אליהם , גם אמא שלי קיבלה את האמונה וגם סבתא שעד אז הייתה פסימית  מגיעה לאמונה – לאחר שהיא מבקרת מתוך הסקרנות באסיפות  . סבא שלי מצידו לא מגיע לאמונה אך מתפעל מטוב ליבם ומהסטנדרטים המוסריים הגבוהים של המאמינים בישוע ומחליט לא להתנגד עוד לאמונתם של בני המשפחה .

 

התנועה האוונגליסטית

 

 

הסיפור האישי שלי

אני בתור ילד זוכר את עצמי מבקר ביום השבת בבית הכנסת – וביום ראשון בכנסיה האוונגליסטית . מצד אחד הרגשתי חיבור למסורת היהודית אך מצד שני תמיד אהבתי את דמותו של ישוע שבאותה תקופה קישרתי לכנסייה. אני זוכר את הרגע שנפתחה הקהילה היהודית המשיחית הראשונה בריגה והכל בא אל מקומו תורה, נביאים,כתובים וברית החדשה .  המאורע היה בשבילי התבהרות של מה שתמיד הרגשתי בפנים ,  שהמסורת היהודית הקדומה ודמותו המדהימה של ישוע לא רק שלא סותרות זו את זו אלא משלימות זאת את זאת בצורה מושלמת וזו האמת שהייתה מקדם . היום אני משרת בקהילה המשיחית וזו זכות גדולה בשבילי וממש לא מובן מאליו ,שיש בידי כיום  לשרת את מלך המשיח מתוך היסודות התנ”כיים.

 

synagogue

 

ארץ ישראל

המשפחה שלי ידעה  שכשיגיע הרגע הנכון -היא תעלה לארץ ישראל. הארץ שמסופר עליה כה רבות בכתבי הקודש . הציונות שלנו שאבה את כוחה מתוך כתבי הקודש . הרי בספר יחזקל פרק 36 היה כתוב:

וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם מִן-הַגּוֹיִם וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִכָּל-הָאֲרָצוֹת וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל-אַדְמַתְכֶם;

וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים וּטְהַרְתֶּם  מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל-גִּלּוּלֵיכֶם אֲטַהֵר אֶתְכֶם;

וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב חָדָשׁ וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם וַהֲסִרֹתִי אֶת-לֵב הָאֶבֶן מִבְּשַׂרְכֶם וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב בָּשָׂר

המשפחה שלי הצליחה להגשים את חלומה הציוני , ובאמצע שנות ה90 עלתה לארץ הקודש ,  כמשפחה יהודית שמאמינה בישוע מלך המשיח – ולחזות בהתגשמות הנס הגדול של שיבת ציון – שבו כל עם ישראל חוזר להיות העם של אלוהים על אדמת הארץ המובטחת .

 

david sefer tora

באהבה דוד.