כמאמין חדש בישוע הנחתי שאני כבר לא יהודי. הנחתי שהאמונה באיש היהודי הזה אינה קשורה ליהדות.

למרות זאת אחרי שקראתי את הברית החדשה, נדהמתי לגלות שמדובר בספר יהודי, שמספר סיפור יהודי בישראל על אנשים יהודיים. הנה לכם עשר עובדות מעניינות על הנושא:

1) השם האמיתי של ׳ישו׳ זה בעצם ׳ישוע. יש״ו זה בעצם ראשי תיבות שהמציאו המתנגדים שלו – ימח שמו וזכרו. השם ׳ישוע׳ נובע מהמילה ׳ישועה׳, שכן המטרה של ישוע הייתה להושיע את עם ישראל מהחטאים שלהם (כמו שכתוב בספר מתי פרק 1:21).

2) השם של אמא שלו הוא לא ׳מרי׳ או ׳מריה׳. היא לא הייתה קתולית! מירים זה אותו שם כמו של אחותו של משה. זהו שם יהודי, וזה היה שמה. היא הייתה ישראלית שחיה הרבה לפני שהוותיקן נוסד.

3) יוחנן לא היה בפטיסטי. מבלי לזלזל בחבריי הבפטיסטים, יוחנן היה אחרון הנביאים היהודיים הגדולים כמו ירמיה, ישעיה, ויחזקאל. הוא ניבא את הביאה של המשיח היהודי. הוא גם היה ישראלי שקרא לעם היהודי להתכונן לביאתו של שה האלוהים.

4) טבילה זהו לא קונספט חדש שהוצג בברית החדשה. יהודים, תאמינו או לא, היו נטבלים מאות שנים קודם לטבילתו של יוחנן. אחת הסיבות שהיהודים לא התנגדו לטבילתו של יוחנן הייתה כי זה היה משהו מוכר להם בתרבות. לצד בית המקדש, ארכיאולוגים גילו כמעט 50 מיקוות שנועדו עבור אלה שבאו להיטבל ולהיטהר לפני כניסתם לבית המקדש.

5) שמעון כיפא לא היה האפיפיור הראשון! שמעון, כיהודי, היה בסך הכל המנהיג היהודי של היהודים המאמינים הראשונים למשך כמה שנים. הוא העביר את הסמכות הזאת ליעקב, אחיו של ישוע, והחל לטייל, ולבשר את הבשורה של ישוע. אין שום הוכחה לכך ששמעון היה הבישופ של רומא או שהוא העביר סמכות כזו למישהו אחר. הוא היה דייג יהודי שהפך לאחד המֶתָקשֵרים הגדולים ביותר של בשורת הישועה של ישוע. הוא לעולם לא הפסיק לחיות כיהודי, והוא בהחלט לעולם לא התייחס לעצמו כאל קתולי. בנוסף, הכתובים מציינים באופן ברור שהייתה לו חמה (אמא של אישה), מה שגורם לי להאמין שהייתה לו אישה, ומאיזו שהיא סיבה מוזרה, כומרים קתולים (וגם האפיפיור) לא יכולים להתחתן עד היום.

6) בתרגומים הלועזיים קוראים ליעקב, אחיו של ישוע, בשם ׳ג׳יימס׳. הצורה הלטינית של ג׳יימס ושל יעקב מאוד דומה אחת לשנייה ומשם נוצר הבלבול.

7) ישוע מת בפסח, קם לתחייה במנהג הבאת הבִּיכּוּרִים היהודי, ורוח הקודש נשפכה בירושלים בחג השבועות. אלו הם שלושת הימים החשובים ביותר בהיסטוריה, ואלוהים גרם לכל אחד מהם לקרות בשלושת הימים החשובים ליהודים בתקופת האביב בשנת 30 לספירה. זה נראה שאלוהים אמר: ״היי, אל תשכחו שכל זה התחיל עם היהודים בירושלים!״. ובכל זאת, הכנסייה לצערי שכחה מזה.

8) שאול לעולם לא שינה את שמו. הכתובים בקושי מזכירים את העובדה ששאול נקרא גם פול (מעשי השליחים 13:9). בדומה ליהודים רבים, היה לו שם שהיה נפוץ בתרבות שבה הוא היה נוכח (אימפריית רומא) וגם שֵם יהודי. הרעיון שהוא נפטר מהשם היהודי שלו הוא לא תנ״כי ולמען האמת, טיפשי. גם אני קיבלתי שם אמריקאי כשנולדתי, רון, וגם שם עברי אחד, חיים.

9) הברית החדשה כולה נכתבה על ידי יהודים. ישנה מחלוקת לגבי יהדותו של לוקס (שמעתי טיעונים חזקים של שני הצדדים), אבל כל שאר הכּותבים היו יהודיים.

10) הטקס הכנסייתי של אכילת לחם הקודש התחיל בכלל בסדר פסח. ישוע הרים את האפיקומן, והרים את כוס היין השלישית, כוס הגאולה, וביקש מהתלמידים שלו להמשיך עם אותה המסורת.

11) בונוס: כל החסידים המקוריים של ישוע היו יהודים. וברגע שהגויים החלו להאמין בו, היו הרבה שחשבו שכדי להאמין בישוע בתור לא-יהודי, צריך להתגייר. בסופו של דבר (במעשי השליחים פרק 15), הוחלט שלא חובה להתגייר. אבל לעולם לא חשבו המאמינים הראשונים בישוע שהם איבדו את יהדותם!