פָּרָשַׁת וָאֵרָא

צמיחה מתוך משבר

ancient-egypt-41-hd-wallpaper

עבדים היינו במצרים

פָּרָשַׁת וָאֵרָא היא פרשת השבוע השנייה בספר שמות. מסופר בה על שבע המכות הראשונות מתוך עשר מכות מצרים. משה בא אל פרעה על פי הציוי האלוהי להוציא את ישראל מעול העבדות וממצרים, פרעה התגרה בהם ואמר: “תכבד העבודה על האנשים ויעשו בה, ואל ישעו בדברי שקר” (שמות ה’, ח-ט) וכך במקום לקבל בקלות את הרצוי והמובטח על-ידי אלוהים העניינים הלכו והסתבכו ובני ישראל לא קיבלו תבן (קשׁ מקוּצץ), אלא נאלצו לקושש זאת בעצמם ועוד להמשיך לעמוד בתפוקה היומית של ייצור הלבנים (חומר גלם המשמש בבנייה) לפעמים הדברים אינם קורים כפי שאנו מצפים, ותהליך לשינוי מתקדם בקצב ובדרך אחרת ממה שאנו חושבים. ואולי לכאורה נראה שישנה נסיגה אחורה, אך במבט לטווח ארוך ישנה התקדמות .

מדברי ישוע

ישוע משווה בין משבר בחיים ללידת תינוק: האשה היולדת שרויה בעצב, כי הגיעה שעתה. אבל לאחר שילדה את הילד אין היא זוכרת עוד את הסבל, בשל השמחה כי נולד אדם לעולם. ובכן גם אתם עצובים כעת, אך שוב אראה אתכם ויגיל לבבכם, ואיש לא יקח מכם את שמחתכם (הבשורה על-פי יוחנן פרק טז’ כא-כב). לראות את המשבר בתור הזדמנות לעלות וללדת מציאות חדשה ומה שנכון לגבי התהליך והאירועים העוברים על עם ישראל, נכון גם לגבי ההתמודדויות בחיים הפרטיים של כל אדם. החיים הם דינאמיים ויש לכל אחד עליות וירידות . לצמוח מתוך המשברים ולצאת מהם עם כוחות חדשים זהו השיעור העיקרי של הפרשה ותנאי הכרחי בדרך לשינוי.

איך אומרים משבר בסינית?

העם הסיני והעם היהודי הם העמים העתיקים ביותר בעולם כיום.

ייתכן מאוד שאחת הסיבות להישרדותם של שני עמים אלו נעוצה בהבנתם את המילה ‘משבר’ (Crisis).

המילה משבר כתובה בסינית משני סימנים (危机), האחד מסמל ‘סיכון’ ואילו השני מסמל “הזדמנות”. עם שרואה הזדמנות ב’משבר’, יכול לשרוד כל משבר. איש חכם אחד התייחס פעם לנושא באומרו:

שההבדל בין האופטימיסט לפסימיסט הוא שהפסימיסט רואה בכל הזדמנות קושי ואילו האופטימיסט רואה בכל קושי הזדמנות.

מאת : דוד טרובק