פרשת הַאֲזִינוּ

eaglesharp

גוזל לומד לעוף

כְּנֶשֶׁר יָעִיר קִנּוֹ, עַל-גּוֹזָלָיו יְרַחֵף;   יִפְרֹשׂ כְּנָפָיו יִקָּחֵהוּ, יִשָּׂאֵהוּ עַל-אֶבְרָתוֹ.  ( האזינו פסוק יא )

איני נכלל בקהל המעריצים של מרטין בובר אבל הפירוש שלו לפסוק הזה בהחלט שווה התייחסות והנה מה שהוא כתב : 

“בקן הנשר רובצים גוזלים, שצמחו להם כנפיים זה מקרוב, אלא שעדיין אין הרוח עומד בהם להתרומם ולעוף. והנה בא הנשר ומעיר את הקן. הוא מעורר את הגוזלים לעוף, הוא מרחף עליהם בחיבוט כנפיים קל…לאחר מכן הוא פורש את כנפיו, ומושיב אחד מגוזליו על אברתו [על כנפיו], ונושאהו במרומי השמים, זורקהו וקולטהו, וכך הוא מלמדו את מעשה המעוף”

וואו ! איזה תיאור עוצמתי – אלוהים, בדמות נשר, מעורר את הגוזלים לעוף בכך שהוא זורק את הגוזל לשמים וקולט אותו שוב, עד שהגוזל לומד לעוף. במילים אחרות – האל לא מצפה מן העם רק להיות צופה פאסיבי , אלא מלמד את העם לעוף .

עם מלוכד ובעל זהות

זה המשל הטוב ביותר למה שעובר על מקבץ עבדים במדבר אשר הופכים בהדרכתו של אלוהים לעם מלוכד ובעל זהות . חשיבות של שינוי זה לא פחותה מגודלו של נס יציאת מצריים. כמו שהלידה היא נס גדול , אבל לא פחות חשוב תהליך התבגרות בריא .להתגבר על אתגרים, לגדול באמונה, אהבה וידע . מתוך ההתגברות להפוך להיות אנשים בעלי אמונה אחריות ונתינה. חשוב תמיד לזכור שאחד התפקידים החשובים ביותר שלנו כהורים וכקהילה הוא ללמד ולהשקיע בדור הבא ,  בילדים . ללמד אותם לעוף ולהתפלל שכאשר הילדים שלנו יגדלו הם ילמדו את הגוזלים שלהם לעוף , לגדול ולבנות דברים חדשים ומופלאים ובזאת הברכה לעמלנו .

אוצרות ישנים בסיגנון מודרני . שלום חברים יקרים!

מאת : דוד טרובק