פרשת בְּהַר

לבוא אל מנוחתו

ScreenHunter_06 Sep. 01 11.18

שנת שמיטה

פרשת השבוע שלנו פרשת בהר, היא פרשה קצרה מאוד העוסקת בדיני שמיטה ויובל . פעם בשבע שנים על האדם לחדול מלעבד את אדמתו ולהיות תלוי בחסדי שמיים . בלי יכולת לעבד את האדמה ולהשפיע , על האדם להתקיים ממה שהטבע ואלוהים מספקים עבורו .

מַה נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִית

אפשר רק לנחש את עוצמת האמונה הנדרשת כדי להתמודד עם חוסר ודאות שכזה . מאין יגיע אוכל בשנת שמיטה ?
ואכן בפרשה שלנו כתוב :” וְכִי תֹאמְרוּ, מַה-נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת: ” הֵן לֹא נִזְרָע, וְלֹא נֶאֱסֹף אֶת-תְּבוּאָתֵנוּ. וְצִוִּיתִי אֶת-בִּרְכָתִי לָכֶם, בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית ; וְעָשָׂת, אֶת-הַתְּבוּאָה, לִשְׁלֹשׁ, הַשָּׁנִים ” (ויקרא כה פ”ס 21-20) אנו מכירים את תחושת חוסר השליטה בהקשרים רבים – לידה ומוות , תהליכים פוליטיים ואסונות טבע . בכולם אנו ממלאים תפקיד אך איננו ממלאים הכל . היכולת שלנו לשליטה ולודאות היא מוגבלת ,זהו מצב מפחיד .

אשליית השליטה המוחלטת

פרשת השבוע קוראת לנו לשמוט את אשליית השליטה המוחלטת לצמצם את האגו האנושי ולפנות מקום לאלוהים . להיות מודעים לכוחותינו אך גם למגבלותינו . כך נוכל ללכת בצניעות עם אלוהים והאדם . ותמיד לזכור את דברי המשיח : ” אַתֶּם בַּקְּשׁוּ תְּחִלָּה אֶת מַלְכוּתו (מלכות האלוהים) וְאֶת צִדְקָתוֹ, וְכָל אֵלֶּה יִוָּסְפוּ לָכֶם . לָכֵן אַל תִּדְאֲגוּ לְיוֹם מָחָר, כִּי הַמָּחָר יִדְאַג לְעַצְמוֹ; דַּי לוֹ לַיּוֹם צָרָתוֹ ” (צריכים לדעת מתי לשחרר את הלחץ של מרוצת החיים) (מתי פרק ו פסוקים 34-35)

אוצרות ישנים בסגנון מודרני , שבת שלום חברים יקרים .

מאת : דוד טרובק