פרשת השבוע “לֶךְ-לְךָ”

walk-11
בני אברהם

בפתח פרשת “לך לך” נענה אברם היושב עם משפחת אביו ועם שרי אשתו בחרן, לקריאתו של אלוהים ללכת מארצו וממולדתו, לעזוב את בית אביו, אל הארץ אשר יראה לו. ומהרגע הזה סיפור האנושות וסיפורן של משפחות האדמה השונות הופך לסיפורה של משפחה אחת וצאצאיה, ממנה עתיד לבוא המשיח ישוע – קדוש ישראל, גואל העולם .

מדוע בחר ה’ דווקא באברם ?

המסורת מספרת שצו האלוהי לא בא סתם אלא היה תגובה למהלך רוחני גדול שאברם הגיע אליו. הוא הגיע מדעת עצמו לאמונה באל היחיד.המסורת ממשיכה ומספרת לנו על הילד אברם הנאבק בנמרוד המלך הפגני והאלים שמצווה להשליך את אברם לכבשן האש.

לֹא אַתֶּם בְּחַרְתֶּם בִּי, כִּי אִם אֲנִי בָּחַרְתִּי בָּכֶם 

אבל אם נשוב לפשט הסיפור כפי שהוא בספר בראשית נראה שאין שום אחיזה במקרא להבנה שאברם הגיע מדעתו לרמה רוחנית נעלה שבזכותההציץ עליו האלוהים ובחר בו. יתרה מזאת, אם אברם היה מורד במלכות וכמעט שהוצא להורג על ידי המלך,מה הפלאה בצו האלוהי שילך מ”ארצו”?

מה האתגר ביציאה מהמולדת שרוצה להעמידו לדין מוות?

שום דבר במקרא אינו מלמד על יחודו של אברם שקדם לפנייתו של האל אליו. הוא נבחר כדרך שכל אדם עשוי להיות נבחר : אלוהים מצווה עליו כדרך שהוא שב ומצווה על כל האדם.יחודו של אברהם בכך שבחר להיענות לצו ( החלטה שצריך לקבל ) שאכן קם ויצא לדרך ( לקח אחריות על ההחלטה והתחיל לפעול ) הוא בחר להיענות לצו ולהביא ברכה , להיות מקור של ברכה לסביבתו . ״וְנִבְרְכוּ בְךָ, כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה״ (בראשית יב, 3).

לשמור דרך ה’

סיפור חייו של אברהם יודע עליות וירידות, רגעי חולשה ורגעי התעלות מלאי הדר. אבל כל ימי חייו הוא יישא בקרבו ברכה, שאותה ינסה להוריש לצאצאיו. גם ברגעי חולשתו הוא בוחר שוב ושוב: “לשמור דרך ה’  לעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט” ( בראשית יח -19 )
הזכות הגדולה שנחשבה לאברהם כצדקה זה האמונה והציות שלו, התגובה שלו לשליחות של אלוהים.

 יש לנו הרבה מה ללמוד מאברהם אבינו כיצד להענות לקריאתו של אלוהים ולחיות חיים של שתוף פעולה בברית שישי לנו עם המשיח.

אוצרות ישנים בסגנון מודרני. שבת שלום !