פרשת כִּי תֵצֵא

התעלמות

אוצר שאינו נגמר

חגי תשרי מתקרבים ואנחנו ביחד איתם מתקרבים לסיום מחזור הקריאה השנתי בתורה . בחג שמחת תורה אנחנו נסיים את מעגל הקריאה בפרשת “וזאת הברכה” ומיד נתחיל מעגל חדש מפרשת “בראשית” . בעצם ביחד עם התורה אנחנו מסיימים את מעגל הקריאה ברוב ספרי המקרא כי לכל פרשה מצורפת ההפטרה (קטע מספרי הנביאים) . במהלך השנה אנחנו הוגים בקריאת המגילות וכמובן את כל הטקסטים אנחנו מפרשים באור הברית החדשה . מה שמעניין שעם השנים הקריאה בתורה לא נעשת פחות מעניינת כי בכל פעם שאתה קורא בה מתגלים לעינך פנינים חדשות והיא כמו תיבת – אוצר שאינו נגמר .

לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם

אברהם גבריאל יהושע אמר : “כל חיי אני קורא בתנ”ך, אך הספקתי לקרא כמה פסוקים ” משפט שאני בהחלט יכול להזדהות איתו . קריאה בתנ”ך שונה מקריאה בעיתון , לפעמיים אפשר שעות להתעכב ולהגות בפסוקים יחידים . בכתבה הקטנה הזאת אני לא אנסה לאפיין את הפרשה כולה ולמצוא את החוט העובר בכל חלקיה , אלא רק לתת טעימה ולדון אף לא בפסוקים ספורים , אלא במילים אחדות . מבין כל הנושאים הנזכרים בפרשת “כי תצא”, ברצוני להתרכז בשאלת המשמעות של הביטוי “לֹא תוּכַל, לְהִתְעַלֵּם”. בתחילת פרק כ”ב הנושא הוא השבת אבדה ושם כתוב : ” לֹא-תִרְאֶה אֶת-שׁוֹר אָחִיךָ אוֹ אֶת-שֵׂיוֹ, נִדָּחִים, וְהִתְעַלַּמְתָּ, מֵהֶם: הָשֵׁב תְּשִׁיבֵם, לְאָחִיךָ. וְאִם-לֹא קָרוֹב אָחִיךָ אֵלֶיךָ, וְלֹא יְדַעְתּוֹ–וַאֲסַפְתּוֹ, אֶל-תּוֹךְ בֵּיתֶךָ, וְהָיָה עִמְּךָ עַד דְּרֹשׁ אָחִיךָ אֹתוֹ, וַהֲשֵׁבֹתוֹ לוֹ. וְכֵן תַּעֲשֶׂה לַחֲמֹרוֹ, וְכֵן תַּעֲשֶׂה לְשִׂמְלָתוֹ, וְכֵן תַּעֲשֶׂה לְכָל-אֲבֵדַת אָחִיךָ אֲשֶׁר-תֹּאבַד מִמֶּנּוּ, וּמְצָאתָהּ: לֹא תוּכַל, לְהִתְעַלֵּם.” (דברים כב 1-3 )

אַתֶּם מְשָׁרְתֵי הַמָּשִׁיחַ מֻפְקָדִים עַל סוֹדוֹת אֱלֹהִים

הפסוק שלנו בא ואומר בפני כל אחד ואחת : “לא תוכל להתעלם”. אין כאן תיאור של מצב נתון , שהרי אנו יודעים כי האדם אכן מסוגל להתעלם . אין גם הלכה פסוקה , שהרי אין דרך למדוד את רגישות האדם לגורל אחיו . לדעתי הביטוי מכריז לקוראו : עליך לפתח יחס לזולת שלא יאפשר התעלמות ! בפרשת “כי תצא” התורה קוראת לנו להרחיב את הראייה אל מעבר לעולם הקטן והפרטי שלנו , לקחת אחריות גם על הסובב אותנו . “וְאַתֶּם מְשָׁרְתֵי הַמָּשִׁיחַ מֻפְקָדִים עַל סוֹדוֹת אֱלֹהִים” ( הראשונה אל הקורינתים ד פסוק 1 ) אוצרות ישנים בסיגנון מודרני . שבת שלום חברים יקרים !

 

מאת : דוד טרובק