פרשת נִצָּבִים- וַיֵּלֶךְ

poseidongod

כלי משחק בידי האלים

פרשת נצבים תמיד נקראת בשבת שלפני ראש השנה והיא פותחת את סדרת ארבע הפרשות האחרונות שבתורה .בספר דברים בפרק ל’ פסוק 15 נאמר : “רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם, אֶת-הַחַיִּים וְאֶת-הַטּוֹב, וְאֶת-הַמָּוֶת, וְאֶת-הָרָע… הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים” העולם העתיק של מזרח אסיה ואף זה של יוון, האמינו -כל אחד בגירסה משלו בעיקרון שהאדם הוא כלי משחק בידי האלים. הקארמה ההודית כמו המוירה היוונית, האלים הם שהכתיבו את מהלך חייו של האדם ומולם לא היתה לאדם שום אופציה להתמודד או להתנגד מולה.

חופש הבחירה או פרדסטינציה

המקרא מוליך מהפכה מחשבתית ומעמיד את האדם כמכריע את ההכרעה המרכזיות , וכנושא המרכזי באחריות . האדם עומד כל יום בפני בחירה בין טוב לרע וחייב בכל יום לעשות הכרעות ולשאת בתוצאותיהם . הרעיון של חופש הבחירה הוא אחד היסודות המרכזיים של השקפה המקראית ולאמונה בפרדסטינציה (Predestinacion) אין שום בסיס תנ”כי .

תפילה מעשים וברכה

לפי המסורת אנחנו נמצאים לקראת השנה החדשה, בהמון סוגי ברכות נברך את חברינו והם יברכו אותנו. אבל מהות הברכה לשנה החדשה היא עצם הבחירה . כל אחד מאיתנו חייב לשבת עם עצמו ולחשוב מה הוא בוחר , איזה יעדים הוא מציב . לבקש חוכמה מאלוהים ולהתחיל לפעול כדי לעשות סדר במחשבות , סדר במערכות יחסים סדר בבית ובעבודה ומתוך המקום הזה של העשייה להתפלל שאלוהים יברך את מאמצינו .אוצרות ישנים בסגנון מודרני.אני מאחל לכולנו שבת שלום ושנה טובה!

 

מאת : דוד טרובק