פרשת קְדֹשִׁים

BRICKEY_xi_GoodSamaritan

וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ

בלב הפרשה ניצב הפסוק ” ואהבת לרעך כמוך, אני ה’ אלוהיך ” (ויקרא יט, יח)

אנחנו משתמשים במילה לאהוב כשאנחנו מדברים על אהבה בין בני-זוג , אהבה לחבר, אהבה לילדים , אהבה לבעלי-חיים , אהבה לחיים , אהבה למקצוע ואפילו כשאנחנו מדברים על אהבה לחפצים… אנו משתוקקים לקבל אהבה כמעט בכל רגע בחיים . אבל מה זאת בעצם אהבה ?

אהבה

בחברה שלנו , אולי לא באופן גלוי, פעמים רבות אהבה מתקשרת לתענוג . כלומר אני אוהב את מה שאני נהנה ממנו . במובן הזה אין הבדל בין אהבה לבן או בת הזוג שלי , אהבה למכונית או למשל אהבה לאכילת ספגטי – אני אוהב את כל אלה כי הם מספקים וממלאים אותי … אך האם יש סוג אחר של אהבה ? אהבה שלא תלויה בתענוג שאני מקבל ? אהבה שאינה תלויה בדבר ? – הכתובים מעידים שכן . “כִּי כֹּה אָהַב אֱלֹהִים אֶת הָעוֹלָם עַד כִּי נָתַן אֶת בְּנוֹ יְחִידוֹ לְמַעַן לֹא יֹאבַד כָּל הַמַּאֲמִין בּוֹ, אֶלָּא יִנְחַל חַיֵּי עוֹלָם.”(יוח’ ג:16-15)

תַּלְמִידַי אַתֶּם

אלוהים אוהב אותנו באהבה אין סופית מבלי שום תנאי. אך זו אינה אהבה כמו של הורה שמפנק את הילד מבלי לשים לו גבולות ובכך בעצם מזיק לו . לעומת זאת אהבה של אלוהים זו אהבה שבונה . אלוהים שלח לנו את בנו לא רק בכדי שהוא ימות עבור חטאינו , אלא גם על מנת שנוכל להבנות יום יום ולהתהלך בקדושה כמוהו . לאור כל זה ניתן לראות את הפסוק בזווית קצת שונה – האהבה הזאת שאלוהים ציווה עלינו להעניק היא – אהבה ללא תנאי שהמטרה שלה היא לבנות ולחזק . תפילתי היא שנלמד לאהוב , וכך יתקיימו בנו דברי המשיח

“בזאת ידעו הכל שתלמידי אתם: אם תהיה אהבה ביניכם” (יוחנן יג פסוק 35) שבת שלום!

מאת : דוד טרובק