פרשת רְאֵה

 אוכל בריא

תורת חיים

התורה שלנו “תורת חיים” היא , והיא באה לתת לנו מתכון לחיים נכונים . למשל בפרשה שלנו כתוב : לא תֹאכַל, כָּל-תּוֹעֵבָה ( דברים יד- 3) ולאחר מכן ישנו פירוט של המזונות המותרים ושל המזונות האסורים למאכל. האם חוקי הכשרות הנמצאים בפרשה רלוונטים אלינו היום ?

לא תֹאכַל, כָּל-תּוֹעֵבָה

בכל העולם גוברת היום המודעות לחשיבות של האוכל בחיינו . לכל דבר שאנחנו אוכלים יש השפעה אדירה על גופינו (ההשפעה של האוכל מתבטאת במשקל הגוף, בצבע העור, בזיכרון , במצב– הרוח וכו’) . לפני זמן מה קראתי כתבה שעוסקת באכילה , המסר היה שאם המזון שאנו אוכלים רווי חומרים מסרטנים , אנטיביוטיקה וכולסטרול כולל הירקות והפירות שעטופים בפלסטיק אשר רוסס מפני חרקים בכימיקלים רעילים, אז אוכל שכזה לא יוכל כלל להיחשב “כשר”. כי הרעיון של התורה לכשרות הוא לחשוב מחשבת תחילה ולבחור מה אני מכניס לפה שלי , וזהו בעצם מה שהפשט של הפסוק אומר : “לא תֹאכַל, כָּל-תּוֹעֵבָה” – התורה מדגישה את חשיבות הוצאת המזונות המזיקים מהתזונה היום יומית שלנו .

גוּפְכֶם הוּא הֵיכַל רוּחַ הַקֹּדֶשׁ

הברית החדשה מרחיבה את הרעיון הזה ומלמדת אותנו : “גוּפְכֶם הוּא הֵיכַל רוּחַ הַקֹּדֶשׁ הַשֹּׁכֵן בְּקִרְבְּכֶם אֲשֶׁר הָיָה לָכֶם מֵאֵת הָאֱלֹהִים וְלֹא־שֶׁלָּכֶם אַתֶּם.” (ראשונה לקורינתים ו, 19) מדהים ! גופו של כל מאמין הוא מקדש של רוח הקודש ועלינו להביט על גופנו מפרספקטיבה זו , גישתם של אלו שהוזילו את גופם בוודאי צריכה לעבור שינוי . גופך נועד להיות מקדש ומשכן לאלוהים. עלינו לשמור ולאהוב את גופינו ולכן חשוב שהאוכל יהיה כשר וחשוב שהאוכל יהיה בריא .

אוצרות ישנים בסיגנון מודרני. שבת שלום וחודש אלול מבורך !

 

מאת : דוד טרובק