תוצאת תמונה עבור ‪Arrogant man‬‏

נושע לא משנה מה

כיום ישנה אמונה נפוצה בגוף המשיח בעולם הטוענת שאי אפשר לאבד את הישועה. אדם שמאמין ונושע לא יכול לעשות דבר שיגרום לו ליפול מחסד אלוהים ולאבד את הישועה.

האמונה הזו מתבססת בין היתר על הכתוב ברומים ח:38-39 “וַאֲנִי בָּטוּחַ כִּי לֹא הַמָּוֶת וְלֹא הַחַיִּים, לֹא מַלְאָכִים וְלֹא שַׁלִּיטִים, לֹא דְּבָרִים שֶׁבַּהוֶֹה וְלֹא דְּבָרִים שֶׁעֲתִידִים לָבוֹא, לֹא כֹּחוֹת,  לֹא גְּבָהִים וְלֹא מַעֲמַקִּים וְלֹא שׁוּם יְצוּר אַחֵר לֹא יוּכְלוּ לְהַפְרִידֵנוּ מֵאַהֲבַת אֱלֹהִים שֶׁבַּמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ אֲדוֹנֵנוּ.” וביוחנן י:27-29 ”  צֹאנִי שׁוֹמְעוֹת אֶת קוֹלִי וַאֲנִי מַכִּיר אוֹתָן; הֵן הוֹלְכוֹת אַחֲרַי וַאֲנִי נוֹתֵן לָהֶן חַיֵּי עוֹלָם; וְלֹא תֹּאבַדְנָה לְעוֹלָם, אַף לֹא יַחֲטֹף אוֹתָן אִישׁ מִיָּדִי.  אָבִי שֶׁנָּתַן אוֹתָן לִי גָּדוֹל מִכֹּל וְאֵין אִישׁ יָכוֹל לַחֲטֹף אוֹתָן מִיָּד הָאָב“.
אכן, ניתן לפרש לפי פסוקים אלה, ששום דבר לא יכול להפריד אותנו מחסד אלוהים ואהבתו ושהמאמינים הנושעים בישוע לא יאבדו לעולם.

אבל האם אכן כך?? האם אחרי שאדם מאמין, חוזר בתשובה ונושע הוא יכול להפנות עורף לאלוהים ועדיין להיכנס למלכותו? האם הוא יכול לחטוא בזדון שוב ושוב, לא לחזור בתשובה ועדיין להיוושע? האם הוא יכול לפתח אדישות לאלוהים, להתרחק ממנו, לרדוף את הנאות העולם ועדיין לזכות בחיי נצח?

 

ההיגיון הפשוט אומר שלא. זה פשוט לא הגיוני! אבל הרבה יותר חשוב מההיגיון שלנו, זה מה שהכתובים אומרים, והם במפורש סותרים את הרעיון הזה.
שני קטעים לדוגמא :
איגרת השניה של כיפא ב:20-21 “הֲלֹא אִם אַחֲרֵי שֶׁנִּמְלְטוּ מִטֻּמְאוֹת הָעוֹלָם בִּידִיעָתָם אֶת אֲדוֹנֵנוּ וּמוֹשִׁיעֵנוּ יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ, שׁוּב נִסְתַּבְּכוּ בָּהֶן וְנֻצְּחוּ – כִּי אָז מַצָּבָם הָאַחֲרוֹן גָּרוּעַ מִן הָרִאשׁוֹן.  מוּטָב הָיָה לָהֶם שֶׁלֹּא לָדַעַת אֶת דֶּרֶךְ הַצְּדָקָה מֵאֲשֶׁר לָדַעַת אוֹתָהּ וְלָסוּר מִן הַמִּצְוָה הַקְּדוֹשָׁה הַמְּסוּרָה לָהֶם.  הִתְמַמֵּשׁ בָּהֶם הַמָּשָׁל הָאֲמִתִּי:’הַכֶּלֶב שָׁב עַל־קֵאוֹ’, וְגַם ‘הַחֲזִיר עוֹלֶה מִן הָרַחֲצָה לְהִתְגּוֹלֵל בָּרֶפֶשׁ”

באיגרת אל העברים ו:4-6הֵן אֵלֶּה שֶׁכְּבָר הוּאֲרוּ עֵינֵיהֶם וְטָעֲמוּ מִמַּתְּנַת הַשָּׁמַיִם וְנִתַּן לָהֶם חֶלְקָם בְּרוּחַ הַקֹּדֶשׁ וְטָעֲמוּ אֶת דְּבַר אֱלֹהִים הַטּוֹב וְכֹחוֹת הָעוֹלָם הַבָּא,  וְנָסוֹגוּ – אִי אֶפְשָׁר לְחַדֵּשׁ אוֹתָם עוֹד לִתְשׁוּבָה, בִּהְיוֹתָם צוֹלְבִים לָהֶם מֵחָדָשׁ אֶת בֶּן־הָאֱלֹהִים וְשָׂמִים אוֹתוֹ לְחֶרְפָּה“.

ברור מקטעים אלה, שמדובר כאן במאמינים שהאמינו באדון ישוע ואף קיבלו את רוח הקודש, אך הפנו עורף לאלוהים ונסוגו. אנשים אלה נפלו מחסדו של אלוהים ואיבדו את מתנת הישועה היקרה.

הישועה שלנו היא תוצאה של בחירה מתמשכת באלוהים


הישועה שלי תלויה בלב שלי
היום ובבחירות שלי היום להאמין, לחזור בתשובה, להישען על הקורבן של ישוע, להיכנע לו וללכת אחריו. הפסוקים ברומים וביוחנן מבטיחים לנו שדבר לא יכול להפריד אותנו מאלוהים למעט אנחנו עצמנו. אף אחד לא יכול לחטוף אותנו מידי אלוהים, אבל אנחנו יכולים לבחור להפסיק ללכת אחרי ישוע ולא להיות חלק מהצאן שלו יותר. לא שהישועה שלנו “תלויה בחוט השערה” – לאלוהים יש הרבה חסד וסבלנות עבורנו לכסות בדם של ישוע את חטאינו והבחירות הלא טובות שלנו. אבל אם נלך רחוק מידי מאלוהים במשך זמן ארוך מידי נוכל להגיע למקום הנורא של איבוד הישועה.

בואו נשים לב לא ליפול בשבי של תיאולוגיה שמייצרת ביטחון מזויף במקום שלנו מול אלוהים ויכולה להרדים אותנו עד שחלילה נתעורר לשמוע את האדון אומר לנו מעולם לא הכרתי אתכם. סורו ממני עושי רשע” (מתי ז:23).

בואו נבחן את עצמנו יום יום, נקשיב לרוח הקודש שבקרבנו, נחזור בתשובה על הדברים שאלוהים מגלה לנו ונמשיך את המסע הזה של החיים באהבת אלוהים ובהליכה נאמנה אחרי ישוע המשיח, רועה הצאן הגדול שאוהב אותנו כל כך, עד שנשלים את המרוץ וניכנס למלכותו!
(השניה לטימותיאוס ד:6-8)

 

מאת: גיל אפריאט