השבוע ראיתי פרסומת מאוד מוזרה שקפצה לי בפייסבוק. נאמר שם שבמרחק 30 דקות נסיעה מתל אביב יש שמורת טבע ובה להקות של אלפי שקנאים שעוברות בישראל בדרכם לאפריקה.

בשבילי זה היה מוזר מאוד והיה לי קשה להאמין לזה. אני חובב טבע מושבע, איך זה יכול להיות שבמרחק של חצי שעה נסיעה ממני יש אלפי שקנאים ומעולם לא שמעתי על זה. לקחתי את אשתי והילדים ונסענו לעמק חפר קרוב לנתניה. זה היה מדהים, אלפי שקנאים היו שם. אני אישתי והילדים נדהמנו מתופעת הטבע הזו של כל כך הרבה בעלי כנף ענקים נמצאים ביחד באותו המקום.

 

Gigantic flock of Great White Pelicans sits at the water's edgeמסתבר שבשנים האחרונות השקנאים שינו את המסלול הרגיל שלהם, בדרך כלל מסלול הנדידה שלהם היה דרך עירק וסוריה, דרך ישראל עברו גם להקות של שקנאים אבל באחוזים בודדים. במשך הדורות כנראה שהיה ידוע גם לבעלי הכנף שעם ישראל בגלות, לכן ארץ ישראל הייתה ריקה ויבשה ואין סיבה לשקנאים שזקוקים לכמות עצומה של דגים לעבור בארץ ישראל. אולם כידוע המצב הפוליטי ואפילו המצב האקולוגי השתנו לגמרי ב- 100 השנים האחרונות.

בדיוק לפני מאה שנה העם היהודי קיבל בשורה מאוד משמחת מהממלכה הבריטית. הצהרת בלפור, שמשמעותה היא: שהשלטון הבריטי מכיר בכך שהעם היהודי צריך להקים בית לאומי בארץ ישראל. למעשה פסוקים ונבואות רבים מהתנ”ך שמדברים על שיבת עם ישראל לציון התחילו לזהור. הראשונים שעלו לארץ ישראל למעשה היו “כלים בידי אלוהים” כדי להגשים את נבואותיו בפי הנביאים. החלוצים הראשונים התחילו לעלות לארץ ישראל, הארץ הייתה חולה, אזורים רבים היו מכוסים בביצות, כמות רבה של יתושים אשר גרמו למחלות ואפילו מוות עבור חלק מהעולים .

Balfour

האם קושי זה גרם להפסקת עליית היהודים? ליהפך – החלו להגיע צעירים חדורי מוטיבציה שייבשו ביצות, עבדו את האדמה והקימו יישובים, כל זה בזמן שבארץ שלטו הטורקים שהערימו קשיים רבים על התנועה הציונית החדשה. ובכל זאת אם מסתכלים על ההתפתחות האדירה של מדינת ישראל לפני ולאחר קום המדינה אפשר להבין שאנחנו מתבוננים בנס אלוהי.

באזור החוף היו בעיקר גבעות של חולות. כיום יש ערים רבות ובניינים עם עשרות קומות. בתל אביב והסביבה כיום אפשר לימצוא את ריכוז היהודים הגדול ביותר בהיסטוריה היהודית במקום אחד. בסביבות ארבע מיליון יהודים גרים באזור מרכז הארץ.

אפילו בנגב – האזור המדברי של ישראל הקימו חממות של גידולים חקלאיים בתנאי מדבר. נציגים של מדינות מאפריקה וגם ממדינות יבשות אחרות מגיעים לישראל ללמוד את הפלא, איך לקיים חקלאות פוריה בתנאי מדבר. לדוד בן גוריון היה חזון להפריח את הנגב היבש. כיום בממשלת נתניהו החזון הזה מתממש.

בחזרה לשקנאים. המזרח התיכון עובר מלחמות רבות בשנים האחרונות. מיליוני פליטים בורחים לאירופה ולמערב. יש רק מדינה אחת שבמקום לברוח ממנה מגיעים אליה עוד יהודים מכל העולם. זו כמובן מדינת ישראל. גם השקנאים באופן פלאי שינו את מסלול הנדידה שלהם. יותר משבעים אלף שקנאים עוברים דרך ישראל לאפריקה. ישראל פורחת.
בריכות הדגים בישראל מלאות. ומבחינת השקנאים, ישראל זה כיום היעד המועדף. מפני שכל שקנאי צריך לאכול לפחות קילו דגים ביום, זה יוצר בעיה מסוימת לחקלאים ולמגדלי הדגים בישראל, לכן משרד החקלאות הקים בריכות דגים מלאכותיות במיוחד לשקנאים כדי שמגדלי הדגים לא יספגו הפסדים.

אלוהים נאמן לדברו. הוא הבטיח שעם ישראל יחזור לאדמת ארץ ישראל, הוא הבטיח ארץ זבת חלב ודבש, העובדה שהשקנאים שינו את מסלולם מסמלת שגם הטבע מבין שאלוהים מברך את ארץ ישראל בזמנים הללו.