פרשות השבוע – וַיִּגַּשׁ

תוצאת תמונה עבור ‪TRAVEL WITH LUGGAGE\‬‏

יעקוב יורד מצרימה

יעקב יוצא מביתו, אשר בחברון, לבאר שבע, ומשם הוא ממשיך למצרים. ולא רק יעקב, אלא כל משפחתו, בני ובנות ביתו, ככתוב:
“וַיָּקָם יַעֲקֹב, מִבְּאֵר שָׁבַע; וַיִּשְׂאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-יַעֲקֹב אֲבִיהֶם, וְאֶת-טַפָּם וְאֶת-נְשֵׁיהֶם…וַיִּקְחוּ אֶת-מִקְנֵיהֶם, וְאֶת-רְכוּשָׁם אֲשֶׁר רָכְשׁוּ בְּאֶרֶץ כְּנַעַן, וַיָּבֹאוּ, מִצְרָיְמָה:  יַעֲקֹב, וְכָל-זַרְעוֹ אִתּוֹ. בָּנָיו וּבְנֵי בָנָיו, אִתּוֹ, בְּנֹתָיו וּבְנוֹת בָּנָיו, וְכָל-זַרְעוֹ–הֵבִיא אִתּוֹ, מִצְרָיְמָה” (בראשית פרק מ”ו פסוקים 5-7)

לא לפחד

בתוך תוכינו קיים פחד פנימי מהשינוים ויתכן שיעקב מפחד לרדת מצרימה. הפחד אינו מוזכר במפורש, אולם בדרכם למצריים עושה המשפחה חנייה בבאר שבע. יעקב מקריב קרבנות, אולי קרבנות כפרה או בקשה לעזרה מהאל, והאל פונה אליו ואומר לו: אַל-תִּירָא מֵרְדָה מִצְרַיְמָה…אָנֹכִי, אֵרֵד עִמְּךָ מִצְרַיְמָה, וְאָנֹכִי, אַעַלְךָ גַם-עָלֹה;( בראשית מ”ו 3-4 )
יש להניח שהמילים האלו אלוהים מחזק ומעודד את יעקב לעשות את המסע הגדול על מנת להתיישב בארץ לא נודעת. מעודד, אבל לא אומר לו מה עומד לקרות לו ולבניו, אלא רק מבטיח לו הבטחה די כללית: “ואנכי אעלך גם עלה”.

להתנתק

טיעון מעניין מביא פרשן רבי עובדיה סְפוֹרְנוֹ (1475 – 1550), פרשן מקרא יהודי-איטלקי, רב, רופא ואחד מראשי קהילת יהודי רומא.  ספורנו סבור, שבמחשבתו של האל היה לתת למשפחת יעקב להתפתח בנפרד מעמי כנען. בכנען, באיזור שכולם דיברו אותה שפה והיו בעלי מנהגים דומים, היתה קיימת הסכנה שהמשפחה הקטנה תתערב עם בני העמים האחרים ותטמע בהם. לעומת זאת בין המצרים, אשר התייחסו אל כל הזרים (ולא רק לבני ישראל) כלאנשים נחותים, לא היתה קיימת סכנה כזו. כאן יכלו בני ישראל להישאר בינם לבין עצמם, ודווקא הדבר הזה איפשר להם להפוך לעם .יעקב עושה ההחלטה קשה לשנות לרדת מצרימה ההחלטה שבהמשך תתברר כהחלטה גורלית ונכונה.

להתחיל מחדש

הפרשה מלמדת אותנו לא להיות מונעים על ידי הפחד. אולי לחולל שינוי זה לא קל ולא פשוט אך אפשרי ולעיתים נחוץ . לעשות שינויים, להתעדכן, להתפתח, לצמוח ולהתקדם הלאה. להניח לישן כדי לקדם את החדש…
” שֹׁכֵחַ אֲנִי אֶת־אֲשֶׁר מֵאַחֲרַי וְאֶשְׁתַּטֵּחַ אֶל־אֲשֶׁר לְפָנָי׃”( שאול התרסי )
אוצרות ישנים בסגנון מודרני  . שבת שלום חברים יקרים!