פרשת השבוע-  וַיֵּשֶׁב

תוצאת תמונה עבור ‪NATURE AND MAN‬‏

וַיֵּשֶׁב יַעֲקֹב, בְּאֶרֶץ מְגוּרֵי אָבִיו– בְּאֶרֶץ, כְּנָעַן ; (בראשית לז’ 1)
תחילת הפרשה מספרת על חזרתו של יעקב לארץ כנען לנחלה המובטחת והיא מרמזת על הרצון של יעקב לתקופה חדשה בחייו – תקופה של שלווה.

התלאות שבדרך

עד אז חייו של יעקב היו מלאים בהרבה טלטלות והיו רצופים בהתמודדות עם מאבקים קשים.  בתורה מתוארת תקופת ההריון של רבקה ומספרת לנו על כך שהתאומים התרוצצו, כבר אז היה ניתן להבחין בחוסר השקט שמאפיינו את חייו של יעקב. המאבקים ממשיכים בפרשת תולדות שמספקת לנו על דרמת המאבק על הבכורה בין יעקב לעשיו.  בפרשת ויצא יעקב נאלץ לברוח מביתו עקב המאבקים עם אחיו אל הלא נודע,  הוא מגיע ללבן הארמי ושם הוא בונה את משפחתו ואת עושרו.
בהמשך בפרשת וישלח יעקב עובר משבר פנימי עמוק שבו משתנה שמו של יעקב לישראל (ישר-אל) באותה הפרשה פוגש את אחיו עשיו המלווה ב-400 איש , מבלי לדעת אם הוא ומשפחתו יישארו בחיים.

התקווה לנחלה

יעקב מרגיש שבתקופת חייו הוא עבר מספיק ודי ,ומתכנן לעצמו חיים שקטים בארץ אבותיו.
אז זהו שרַבּוֹת מַחֲשָׁבוֹת בְּלֶב-אִישׁ; וַעֲצַת יְהוָה, הִיא תָקוּם. ( משלי יט’ כא )

יעקב עדיין לא הגשים את ייעודו והוא היה לקראת השלב הבא בתכנית האלוהית כפי שהובטח לאברהם.  יוסף היה צריך להימכר למצרים האירוע שבהמשך הוביל את כל בני ישראל לשם.  הגלות שתהפוך לאבדות קשה, הגאולה של בני ישראל ברכוש גדול, קבלת  התורה וכיבוש ארץ ישראל בהנהגת יהושע. כל השתלשלות העניינים הזאת נוהלה על ידי ההשגחה האלוהית וליעקב היה חלק ניכר בתכנית.

העוגן בחיי היום יום 

גם לנו זה קורה פעמים רבות שאנחנו עייפים מותשים מהעומס של החיים מהצורך לסמן “וי” על עוד מטלה. כבר מתחילת השבוע מחכים שהשבוע יגמר, רוצים לעשות ” וישב” בחיינו. אבל חווית החיים יכולה להיות אחרת לגמרי אם נבין שאנו פה כל אחד ואחת לצעוד בדרך החיים המיוחדת לנו,  והחשוב מכל להיענות לדרך וללכת בה. אולי העומס לא יפחת אבל באותן הסיטואציות בדיוק, נוכל לשמור על שקט פנימי. ובמקום לחפש איך לברוח מהסיטואציה נלמד להתמודד ולנצח.

רַבּוֹת מַחֲשָׁבוֹת בְּלֶב אִישׁ, וַעֲצַת ה’ הִיא תָקוּם (משלי יט’21)

אוצרות ישנים בסגנון מודרני. שבת שלום חברים יקרים !