פרשת חַיֵּי שָׂרָה

תוצאת תמונה עבור ‪SEED IN HANDS‬‏

משמעות השם

הפרשה החמישית לספר בראשית מספרת לנו על פטירתה של שרה אמנו, הרכישה של מערת המכפלה, החיפוש אחרי כלת יצחק –רבקה. כולם נושאים ראויים בפני עצמם. אך איך קורה שבפרשה הקרויה על שם שרה וחייה, אין כמעט אזכור לשרה עצמה? שאלה זו מקבלת משנה תוקף באם נזכור ששמות הפרשות הם לא סתם מראי מקום אקראיים. חכמי ישראל שקדו לא מעט על קביעת 54 הפרשות . גם השמות של הפרשות קיבלו תשומת לב מרובה, ונלקחו כמה שאפשר מן המילים הראשונות של כל פרשה.

שְׁנֵי חַיֵּי שָׂרָה

אך בכל מקרה, הכותרת של כל פרשה נבחרה באופן שיישקף אמת פנימי מרכזי של הטקסט. לאור זה, תמוהה הכותרת – חיי שרה – שניתנה לטקסט שכמעט ולא מציין אותה כלל.
אך אם ונתעמק בכתוב אפשר למצוא רמז לפתרון החידה של השם התמוה לפרשה :

וַיִּהְיוּ חַיֵּי שָׂרָה, מֵאָה שָׁנָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה וְשֶׁבַע שָׁנִים–שְׁנֵי, חַיֵּי שָׂרָה. (בראשית, כג’1) .

השורה הראשונה של הפרשה מציינת חיי שרה לא פעם, אלא פעמיים! הפסוק הזה מלמד אותנו שעל אף ששרה אינה בחיים דמותה של שרה מבצבצת לאורך כל הפרשה.


הידיים, ידי אברהם אך הקול קול שרה

המסר של שרה מתבטא כשאברהם נקרא לחצוב גורלם של בניו מקטורה.
וַיִּתֵּן אַבְרָהָם אֶת-כָּל-אֲשֶׁר-לוֹ, לְיִצְחָק. וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם, נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת; וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ, בְּעוֹדֶנּוּ חַי, קֵדְמָה, אֶל-אֶרֶץ קֶדֶם. (בראשית,כה: 5-6).
על אף ששרה אינה בחיים, אברהם המשיך את המסורת שהיא קבעה עם ישמעאל. הוא שולח את הבנים לקדם, למזרח, כמה שיותר רחוק מיצחק אשר לו מיועדת ארץ כנען. הידיים ידי אברהם, אך הקול, קול שרה.
גם בסיפור נישואיו של יצחק עם רבקה. שרה היתה בעצם אחייניתו של אברהם, בת לאחיו הצעיר הרן. שהגיע זמן לחפש אישה לבנו יצחק אברהם שלח את עבדו אל משפחתו בחרן. והנה המעומדת הראויה לחתונה עם יצחק- רבקה. אך מי זאת רבקה? רבים מדגישים את העובדה שהיא הנכדה של נהור – אחיו של אברהם. אך באותה נשימה, יכלו להגיד שהיא הנכדה של מילכה, אחותה של שרה! הרקע המשפחתי המורכב של שרה ממשיך לתת ביטויו שנית אצל רבקה.
גם יצחק חש את מקומה של שרה ביחסים הנקרמים עם אשתו רבקה. אהבתה של רבקה באה כתחליף לאהבתה של שרה:
 וַיִּקַּח אֶת-רִבְקָה וַתְּהִי-לוֹ לְאִשָּׁה, וַיֶּאֱהָבֶהָ; וַיִּנָּחֵם יִצְחָק, אַחֲרֵי אִמּוֹ (בראשית כד’66) 
אך רבקה תשחק תפקיד בחייו של יצחק הזהה לזה ששרה שיחקה בחייו של אברהם. ופעם אחרי פעם, הדרמות שאפיונו את חייה של שרה יעלו מחדש, כהד, בחייה של רבקה.

היום שאחרי

ולסיכום אני רוצה לשתף אתכם במסר אישי שקיבלתי מהפרשה, אנו נוטים להאמין שהמשמעות והמומנטום של חיינו תמים בפטירתנו.
 אך כפי שאפשר לראות בברור בפרשה כי גם כשנסיים את מסע החיים שלנו עלי האדמות הזרעים שנזרעו על ידיינו ימשיכו לצמוח ולגדול להביא פירות שיקצרו בדורות הבאים.

“בְּעוֹדָם מַחֲזִיקִים בֶּאֱמוּנָה מֵתוּ כָּל אֵלֶּה בְּלִי שֶׁהִשִֹיגוּ אֶת הַדְּבָרִים הַמֻּבְטָחִים, וְאוּלָם רָאוּ אוֹתָם מֵרָחוֹק וְקִדְּמוּ אוֹתָם בִּבְרָכָה כְּשֶׁהֵם מוֹדִים כִּי זָרִים וְגוֹלִים הֵם בָּאָרֶץ” (אל העברים י”א 13).

אוצרות ישנים בסגנון מודרני.