פרשת מִקֵּץ

עיקרון האמונה

 

הַכֹּל אֶפְשָׁרִי לַמַּאֲמִין

בפרשת השבוע, פרשת מקץ, יוסף יוצא מבית האסורים ועולה לבית פרעה . בעיני מדובר באחת מהפרשות המרתקות ביותר, יש בה הרבה מסרים המלמדים אותנו את העקרונות החשובים ביותר להצלחה .

עיקרון האמונה והיכולת לשנות מצב מסויים מתוך אמונה . הַכֹּל אֶפְשָׁרִי לַמַּאֲמִין ! שם הפרשה מקץ מסמל את הקץ לסבלו של יוסף. הוא יוצא מבית האסורים,הופך לאחד האנשים החשובים והמשפיעים ביותר במצרים. כִּי-מִבֵּית הָסוּרִים, יָצָא לִמְלֹך . יוסף האמין שחלומותיו יתגשמו , שימו לב לכך שבכל סיפור יוסף אין התמרמרות . אין מסכנות . יוסף אינו בוכה על מר גורלו . מדוע? יוסף יודע ששינוי יבוא מתוך אמונה , ולא מתוך קיטור ואומללות .

 

 

כִּי שֹׁכֵחַ אֲנִי אֶת אֲשֶׁר מֵאַחֲרַי וְאֶשְׁתַּטֵּחַ אֶל־אֲשֶׁר לְפָנָי

שני בנים נולדו ליוסף ולרעייתו , יוסף נותן לבנו הראשון את השם מנשה , מלשון נְשִׁיָּה , שכחה . כי הצליח לשכוח את הסבל שעבר מאז יצא מבית אביו , ואת כל התלאות אותן עבר במצרים עד הגיעו למעמדו הרם . היכולת לשכוח את סבלנו ולהיפרד מן העבר, ולהושיט יד אל העתיד הוא עוד עיקרון חשוב ביותר שאנחנו יכולים להשכיל ללמוד מהפרשה .

” כִּי־שֹׁכֵחַ אֲנִי אֶת־אֲשֶׁר מֵאַחֲרַי וְאֶשְׁתַּטֵּחַ אֶל־אֲשֶׁר לְפָנָי”

ראות את הטוב ולהודות עליו הושטת היד אל העתיד, מופיעה אצל יוסף בהענקת השם לבנו השני אפרים.

 

“כִי-הִפְרַנִי אֱלֹהִים, בְאֶרֶץ עָנְי”

אפרים מסמל את השפע לו זכה יוסף . השם אפרים , גם מסמל את הכרת התודה של יוסף לשפע בו זכה. יוסף לא שוכח להודות לאלוהים ואינו אומר : ” אני עשיתי” , “אני הצלחתי” אלא ” כִי-הִפְרַנִי אֱלֹהִים “ לראות את הטוב ולהודות עליו זהו עוד כלל חשוב בחיי האמונה .

” מִי-הָאִישׁ, הֶחָפֵץ חַיִּים; אֹהֵב יָמִים, לִרְאוֹת טוֹב” (תהילים לד, 13)

 

התגשמות ההבטחה האלוהית

התורה כמו ספר הוראה טוב נותנת לנו את הכלים לחיים מאשרים ועלינו ללמוד אותם וליישם בחיי היום יום שלנו ואז נוכל לראות התגשמות ההבטחה האלוהית:

” כִּי-אָז תַּצְלִיחַ אֶת-דְּרָכֶךָ, וְאָז תַּשְׂכִּיל “

לא רק בחיי גיבורי התנ”ך אלה בחיים שלנו . אוצרות ישנים בסגנון מודרני . שבת שלום חברים יקרים!

 

מאת : דוד טרובק