פרשת תּוֹלְדֹת

תוצאת תמונה עבור ‪PRAYING‬‏

וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לנֹכַח אִשְׁתּוֹ, כִּי עֲקָרָה הִוא; ויִּתְרֹצְצוּ הַבָּנִים, בְּקִרְבָּהּ, וַתֹּאמֶר אִם-כֵּן, לָמָּה זֶּה אָנֹכִי; וַתֵּלֶך, לִדְרֹשׁ את ה’. (בראשית כה’21-22)

כשקראתי את הקטע הזה בפרשה, עודדתי במיוחד מהרעיון שהפסוקים הללו מעבירים ואני רוצה להפנות את תשומת ליבנו למשמעותם. בכך שהקדים הפסוק לומר לנו על תפילתו של יצחק לפני שהוא מידע אותנו שרבקה עקרה:”ויֶּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לנֹכַח אִשְׁתּוֹ, כִּי עֲקָרָה הִוא;” הוא מפנה אותנו למשמעותה ולכוחה של התפילה כי הכתוב היה אמור להקדים ולומר, ותהי רבקה עקרה ואח”כ : ויעתר יצחק ומה שהקדים התפילה כדי לומר שהקדים העיקר.

עוצמה מול אתגרים

בשפה המודרנית הייתי מנסח זאת כך : על תספר לאלוהים כמה הבעיות שלך גדולות תספר לבעיות שלך כמה גדול האלוהים.  חשוב להבין את הרעיון הזה שהפרשה מלמדת אותנו כדי להצליח בהתמודדות עם מצבי לחץ הרבים בחיינו.
מה שמדהים לא פחות שעל רבקה נאמר שבעקבות ההתרוצצות של התאומים בבטנה – ותלך לדרוש את ה’

מהי המשמעות  לדרוש את ה’ ?

תפילתה של רבקה דומה ללימוד תורה, רבקה פונה אל האלוהים מתוך רצון להבין את מצבה לקבל הסבר, ואם במקרה של יצחק היה רצון לקבל מענה למשאלה התפילה של רבקה בא מהחתירה להבין את משמעות חיי אדם, את מצבו ואת מציאות הסבל המצוקה בחייו.

יש משהו מדהים בדרישת האלוהים של רבקה משהו מעבר לרק דבר תחנונים. לדרוש את אלוהים זה בעצם לדרוש לנהל איתו שיח . ובשביל זה אדם זקוק לאמונה שאלוהים ממתין לו שיבקש את פניו ורואה בו שותף לשיח ולניהול העולם, וכי בכח השותפות בין האדם לאלוהיו – המציאות יכולה להשתנות בכל המעגלים : האישי, החברתי, הלאומי.

אוצרות ישנים בסיגנון מודרני. שבת שלום חברים יקרים.