במה אנחנו מאמינים?

תוכן עניינים

המטרה של המאמר הזה היא לרכז במקום אחד ובקצרה את עיקרי האמונה שלנו כיהודים משיחיים. ניתן כמובן למצוא פרוט נוסף על הנושאים השונים במאמרים נוספים באתר.

תנ"ך וברית חדשה

אנחנו מאמינים שהתנ"ך והברית החדשה הם דבר אלוהים הכתוב לבני אדם. הספרים שמרכיבים אותם נכתבו על ידי אנשים שונים בתקופות שונות, אך תמיד בהדרכה אלוהית. מכיוון שכך, הדברים שהם כתבו הם אמת ובדיוק מה שאלוהים רוצה למסור לנו.

אנחנו מאמינים שכל הדברים הכתובים בתנ"ך ובברית החדשה הם אמת. זהו עיקרון בסיסי, מכיוון שאם חלק מהכתוב הוא אמת וחלק לא, הרי שכל אחד יוכל לבחור את החלק שמתאים לו ולבנות לעצמו אלוהים משלו ודבר אלוהים משלו.

אנחנו מאמינים שרק התנ"ך והברית החדשה הם דבר אלוהים ואמת מתחילתם ועד סופם. ספרים אחרים יכולים להכיל אמיתות מסוימות אבל גם דברים שאינם אמת. לכן, כל לימוד וטענה צריכים להיבחן מול התנ"ך והברית החדשה. אם הם סותרים את התנ"ך והברית החדשה, איננו מקבלים אותם.

אלוהי ישראל וישוע המשיח

אנחנו מאמינים באלוהי ישראל, בורא שמים וארץ וריבון על הכל, שמגלה את עצמו לנו דרך התנ"ך והברית החדשה. אנחנו מאמינים שישוע הוא המשיח בן דויד, שאלוהים הבטיח לעם ישראל ולעולם כולו בתנ"ך.

אנחנו מאמינים באלוהים אחד על פי הכתוב "שְׁמַע, יִשְׂרָאֵל:  יְהוָה אֱלֹהֵינוּ, יְהוָה אֶחָד", דברים ו:4.
יחד עם זאת, אנחנו מאמינים שבאלוהים האחד יש שלוש ישויות – האב, הבן ישוע המשיח ורוח אלוהים. שלושתם מאוחדים אחדות מושלמת בזכות האהבה האלוהית המושלמת שביניהם. המאמר ישוע הוא בן האלוהים? מסביר את הנושא המורכב הזה יותר לעומק.

קורבן המשיח וברית חדשה

אנחנו מאמינים שישוע המשיח בא לפני כאלפיים שנים לתת את עצמו כקורבן מושלם עבור החטאים שלנו. הוא לקח על עצמו את העונש שמגיע לנו בסבל ובמוות הקשה שחווה. הוא קם לתחיה אחרי שלושה ימים ועלה לשמים ויושב לימינו של האב. בזכות הקורבן שישוע המשיח הקריב עבורנו אנחנו יכולים להיכנס לברית חדשה עם אלוהים. ברית שבמסגרתה אלוהים מוחק את חטאינו, משכין בנו את רוחו ומאפשר לנו קשר אישי איתו. הוא גם מבטיח לנו בברית החדשה חיי נצח בגוף רוחני במלכותו בשמים וכאן על פני הארץ (מלכות המשיח). הדרך להיכנס לברית החדשה היא אך ורק באמונה שישוע הוא המלך המשיח שמושיע אותנו מעונש ומוות רוחני. 

לעוד בנושא הזה אפשר לקרוא במאמרים : מי הוא ישוע המשיח? , התנ"ך מדבר על הברית החדשה?

עם ישראל והגויים

אנחנו מאמינים שאלוהים מזמין את כל בני האדם, יהודים וגויים, להיכנס לברית החדשה באמונה בישוע המשיח. לפני הברית החדשה רק עם ישראל היה בברית עם אלוהים (ברית סיני). הדרך להיכנס לאותה ברית ולהיות חלק מעם אלוהים היתה להצטרף לעם ישראל ("להתגייר"). במסגרת הברית החדשה, הדלת לברית ומערכת יחסים עם אלוהים פתוחה לכולם וגויים לא נדרשים להתגייר. אלוהים אוהב את כל בני האדם שברא, יהודים וגויים, ורוצה שכולנו ניוושע ונחיה איתו לנצח. 

יחד עם זאת, לאלוהים יש ברית ייחודית עם ישראל כעם ואומה. הברית שכרת עם אבותינו, אברהם יצחק ויעקב, ובה הבטיח שעם ישראל יתקיים לנצח ויירש את ארץ ישראל. אלוהים מצווה עלינו (עם ישראל) לשמור את הזהות היהודית שלנו ולא להתבולל מכיוון שיש לו תכניות מיוחדות עבורנו. לכן, כיהודים משיחיים אנחנו שומרים על הזהות היהודית שלנו כחלק מעם ישראל, ויחד עם זה אנחנו רואים את הגויים המאמינים בישוע המשיח ("הנוצרים") כאחים שווים באמונה.

לקריאה נוספת: הברית החדשה ובריתות נוספות בתנ"ך, מה ההבדל בין יהודים משיחיים ונוצרים? 

חיי אמונה

חיי האמונה שלנו מבוססים על בניה של קשר אישי עם אלוהים דרך קריאה בתנ"ך ובברית החדשה וזמן אישי שקט עם אלוהים כל יום. אלוהים רוצה מערכת יחסים איתנו ומערכת יחסים נבנית כשמבלים זמן אחד עם השני. בזמן השקט עם אלוהים, אנחנו שופכים את הלב לפניו, מתפללים ומבקשים עבורנו ועבור אחרים, מהללים אותו ופשוט יושבים בשקט ומקשיבים לו. אלוהים מדבר בקול שקט בלב שלנו, עוטף אותנו באהבה שלו, משחרר אותנו מדאגות ולחצים וממלא אותנו בשלום. מסע החיים בעולם הזה הוא לא פשוט ואלוהים רוצה לעזור לנו לעבור אותו איתו ובברכה שלו. בדרך שתכבד את אלוהים ותהיה גם ברכה לאנשים סביבנו.

אלוהים קורא לנו לחיות על פי שתי המצוות, שישוע אמר שהן הגדולות ביותר בתורה ומכילות בעצם את כולה: "וְאָהַבְתָּ אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשְׁךָ וּבְכָל-מְאֹדֶךָ", "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ". לאהוב ולשים את אלוהים במקום הראשון בחיינו ולאהוב את האנשים סביבנו – לרצות בטוב עבורם וכמובן לא לפגוע בהם. הכרה בטעויות ובקשת סליחה מאלוהים ואנשים כשאנחנו חוטאים ופוגעים היא חשובה ביותר. דרך זה אלוהים ממשיך למחוק את חטאינו בזכות הקורבן של ישוע המשיח ולשמור אותנו קרובים אליו. 

יותר מזה, אלוהים גם משנה אותנו מבפנים להיות אנשים שהולכים יותר בדרכיו ומפיקים את "פירות הרוח": "פְּרִי הָרוּחַ הוּא אַהֲבָה, שִׂמְחָה, שָׁלוֹם, אֹרֶךְ רוּחַ, נְדִיבוּת, טוּב לֵב, נֶאֱמָנוּת,  עֲנָוָה, רִסּוּן עַצְמִי", הברית החדשה, אל הגלטים ה:22. כמובן שזה תלוי גם בנו. ככל שנכיר יותר במקומות שבהם אנו זקוקים לשינוי ונבקש את עזרת אלוהים להשתנות, כן נשתנה יותר לטובה. למעשה, זהו תהליך שנמשך לאורך כל חיי האמונה. אלוהים מראה לנו לאורך הדרך עוד דברים שהוא רוצה לשנות בנו וככל שאנו מאפשרים לו, הוא הופך אותנו יותר ויותר לאנשים של אהבה, ענווה ונתינה. אנשים שעושים את הדברים שהוא אוהב ומאירים את האור שלו בעולם.

ביאה שניה ומלכות המשיח

אנחנו מאמינים שישוע המשיח יבוא פעם שניה לעולם הזה. בפעם הזו הוא לא ייוולד כתינוק, אלא ירד מהשמים לשפוט את אויבי אלוהים ולגאול את המאמינים בו ואת עם ישראל. הוא יקים את מלכות המשיח שבירתה ירושלים וימלוך על ישראל והגויים כולם. 

" וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל-הַגּוֹיִם.  וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ, לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְהוָה אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו:  כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם.  וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת — לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה", ישעיהו ב:2-4

לקריאה נוספת...