מי כתב את הברית החדשה?

תוכן עניינים

אם אתה לא מאמין בישוע המשיח, יכול להיות שאתה מדמיין כמרים אנטישמים בגלימות שכתבו את הברית החדשה. האמת שונה לחלוטין – הברית החדשה נכתבה על ידי יהודים משיחיים! יהודים שומרי מצוות, שהאמינו בישוע המשיח וכתבו את ספרי הברית החדשה במאה הראשונה לספירה.

יהודים משיחיים כתבו את הברית החדשה ?

 יכול להיות שזה מפתיע, אבל זו האמת. הברית החדשה נכתבה על ידי יהודים חסידי ישוע מתוך הרקע היהודי שלהם ומנקודת מבט יהודית. הספרים הראשונים שנקראים "הבשורות" מתארים את חייו ומעשיו של ישוע המשיח כאן בארץ ישראל וכשקראתי את הברית החדשה בפעם הראשונה, הרגשתי שאני קורא ספר שהוא לגמרי "שלנו". לא נוצרי, לא של גויים וממש לא אנטישמי. ספר ישראלי יהודי על פועליו של המנהיג היהודי הרוחני המשפיע ביותר בהיסטוריה של עם ישראל והעולם כולו

אז מי בדיוק כתב את הברית החדשה?

ארבעת הספרים הראשונים, שנקראים "הבשורות", נכתבו על ידי:

  • מתי (מתתיהו) – אחד משנים עשר התלמידים הקרובים של ישוע המשיח בזמן חייו בארץ ישראל.  
  • יוחנן מרקוס – תלמיד של שמעון כיפא (כיפא זה סלע בארמית). שמעון כיפא היה אחד התלמידים הקרובים ביותר לישוע מבין שנים עשר התלמידים, ויוחנן מרקוס כתב את הבשורה השניה על פי תיאוריו של שמעון כיפא.
  • לוקס – רופא יהודי שהאמין בישוע לאחר צליבתו, או שהיה מחוג התלמידים היותר רחוק של ישוע בחייו (לא אחד משנים עשר הקרובים).
  • יוחנן בן זבדי – אחד משנים עשר התלמידים הקרובים של ישוע המשיח.
 

מעשי השליחים, הספר החמישי בברית החדשה, מתאר את התפשטות האמונה בישוע המשיח בארץ ישראל ובאימפריה הרומית בעשרות השנים הראשונות לאחר צליבתו של ישוע. גם אותו כתב לוקס. אותו לוקס מהבשורה השלישית.

האיגרות – מכתבים שנכתבו על ידי מנהיגים יהודים משיחיים לקהילות שונות של מאמינים בישוע שהחלו לקום באימפריה הרומית. נכתבו על ידי:

  • שאול – רב יהודי מזרם הפרושים, שרדף, אסר והוציא להורג מאמינים יהודים בישוע בארץ ישראל מייד לאחר צליבתו של ישוע. אחרי שישוע המשיח התגלה אליו באופן אישי ועל טבעי, שאול השתנה לחלוטין, הפך למאמין בוער בישוע המשיח והטיף בכל רחבי האימפריה הרומית על האמונה בו. היהפוך נמר חבורבורותיו?? מסתבר שכן! זה אפשרי כשאלוהים נותן לך התגלות על טבעית של האמת! סיפור ההתגלות של ישוע המשיח לשאול מופיע במספר מקומות בברית החדשה.  אחד מהם הוא מעשי השליחים ט:1-22
  •  יעקב – אחיו של ישוע המשיח שנולד לאמו מרים ולאביו המאמץ יוסף.
  • שמעון כיפא – אותו תלמיד קרוב לישוע שמפיו כתב יוחנן מרקוס את הבשורה השניה.
  • יוחנן בן זבדי – אותו יוחנן שכתב את הבשורה הרביעית
  • יהודה – אח נוסף של ישוע המשיח שנולד לאמו מרים ולאביו המאמץ יוסף. אגב, גם האחים של ישוע זלזלו בו ולא האמינו בו בזמן חייו לפני צליבתו. הם הפכו למאמינים בו אחרי צליבתו וקימתו לתחייה. עוד נמרים שהפכו חברבורותיהם 😊

התגלות – ספר חזון נבואי על תקופת אחרית הימים שלפני חזרתו של ישוע המשיח מהשמים לארץ. נכתב על ידי יוחנן בן זבדי – אותו אחד מהבשורות והאיגרות.

מרקוס ולוקס היו יהודים ?

קהילה תפארת ישוע

השמות שלהם לא נשמעים יהודים בכלל – נכון? ובכן, באותה תקופה ליהודים רבים היו שם ראשון עברי ושם שני יווני. כמו יהודים רבים בארה"ב היום שיש להם שם עברי ושם אנגלי. אנחנו יודעים ששמו הראשון של מרקוס היה יוחנן, אך איננו יודעים את שמו העברי של לוקס. אגב, באופן דומה לשאול היה שם יווני שני – פאולוס. בדרך כלל מתייחסים אליו בשמו היווני, אך אנחנו מעדיפים את השם העברי שלו, שמזכיר לנו שהוא היה יהודי ונשאר יהודי עד סוף ימיו

מתי בדיוק כתבו את הברית החדשה?

ככל הנראה, כמעט כל הספרים של הברית החדשה נכתבו בתקופה של 40 השנים שבין צליבתו של ישוע בערך ב-30 לספירה, לחורבן בית שני ב-70 לספירה. היוצא מן הכלל הוא ספר התגלות, שנכתב על ידי יוחנן בן זבדי כשהיה אסור בזקנתו על ידי הרומים באי מבודד בים התיכון, בסביבות שנת 90 לספירה.

חשוב לזכור שבאותה תקופה של כתיבת הברית החדשה, לא היתה קיימת הכנסיה כפי שאנחנו מכירים אותה במהלך הדורות. המרכז העולמי של קהילת המאמינים בישוע היה בירושלים ובארץ ישראל והיא הונהגה על ידי יהודים משיחיים שהפיצו את האמונה בישוע בין הגויים. הברית החדשה נכתבה על ידי יהודים ולמען יהודים קודם כל כפי שכתוב באיגרת אל הרומים א:16 " אֵינֶנִּי בּוֹשׁ בִּבְשׂוֹרַת הַמָּשִׁיחַ, שֶׁהֲרֵי הִיא כֹּחַ הָאֱלֹהִים לְהוֹשִׁיעַ אֶת כָּל מִי שֶׁמַּאֲמִין, אֶת הַיְּהוּדִי בָּרִאשׁוֹנָה וְגַם אֶת הַלֹּא־יְהוּדִי".

לקריאה נוספת...