מה ההבדל בין יהודים משיחיים לנוצרים?

תוכן עניינים

השאלה הזו נובעת בדרך כלל מהמחשבה שהאמונה שלנו כיהודים חייבת להיות שונה ונבדלת מזו של הגויים. בואו נחשוב על זה רגע. האם זה הגיוני? אם יש אלוהים אחד שברא את כל בני האדם, הוא בוודאי רוצה שכולם, יהודים וגויים יאמינו בו. הוא בוודאי רוצה שכולם יאמינו במשיח ששלח. שכולם יאמינו בספרי הקודש שנתן לנו. שכולם יחיו על פי רצונו ומצוותיו.
שכולם בעצם יחלקו את אותה אמונת אמת בו.

אז למה אלוהים בחר בעם ישראל והבדיל אותו מהגויים?

אלוהים בחר את עם ישראל להיות כלי של ברכה לעולם כולו. להיות הכלי שדרכו יינתנו ספרי הקודש של אלוהים לעולם. להיות הכלי שדרכו יבוא המשיח. להיות הכלי שדרכו תופץ האמונה באלוהים, האור והאמת בעולם. זו המטרה לשמה נבחר עם ישראל. לא נבחרנו להיות מיוחדים, טובים יותר או עליונים על שאר העמים. נבחרנו להיות כלי של ברכה לכל העולם. כפי שאלוהים אמר לאברהם אבינו כשקרא לו: "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ.   וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל וַאֲבָרֶכְךָ וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ; וֶהְיֵה בְּרָכָה.  וַאֲבָרְכָה מְבָרְכֶיךָ, וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר; וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה.", בראשית יב:1-3

אלוהים אמר שדרך אברהם אבינו כל משפחות האדמה, כל הגויים, יתברכו. זה הייעוד של עם ישראל ועל מנת להגשים אותו אלוהים הבדיל אותנו מהגויים עובדי האלילים, נתן לנו את התורה וחינך אותנו בדרכיו. בבוא העת הוא שלח את ישוע המשיח, ותלמידיו היהודים הפיצו את האמונה באלוהים ובמשיח באימפריה הרומית.
כך יצאה הברכה מעם ישראל לעולם כולו.  

המטרה של אלוהים מלכתחילה היתה שכל בני האדם יחלקו את אותה אמונה בו. וזה מתקיים במסגרת הברית החדשה. מאמינים יהודים וגויים חולקים את אותה אמונה באלוהים ובישוע המשיח ואין הבדל בינינו מבחינה רוחנית.

יחד עם זאת, יש לשים לב שאנחנו חולקים את אותה האמונה עם נוצרים (מאמינים גויים) שמבססים את האמונה שלהם כמונו אך ורק על התנ"ך והברית החדשה. ישנם זרמים נוצריים שמבססים את האמונה שלהם גם על דוקטרינות וכתבים של הכנסיות שלהם. לדוגמא, מאמינים קתוליים רואים את האפיפיור כנציגו של אלוהים עלי אדמות, ואת כתבי הכנסיה הקתולית והדוקטרינות שלה כמחייבים ככתבי קודש.
אנחנו כמובן לא חולקים את האמונה הזו איתם ויש הבדלים גדולים בינינו. 

אז זה אומר שעם ישראל יהיה כמו כולם?

לא. אלוהים קורא את כולנו לאותה אמונה, אבל יחד עם זה הוא אומר לנו לשמור על הזהות היהודית שלנו כעם. כמו שיש אנגלים מאמינים, סינים מאמינים, ברזילאים מאמינים ועוד הרבה אחרים שמאמינים באותו אלוהים ובאותו משיח אך שומרים על זהויות לאומיות נפרדות, כך גם עם ישראל.

יותר מזה, בניגוד לכל עם אחר, לאלוהים יש ברית ייחודית ותוכניות מיוחדות עבור עם ישראל. אלוהים כרת ברית נצחית עם אבותינו, אברהם יצחק ויעקב והסימן שלה הוא ברית המילה. אלוהים הבטיח לנו במסגרת הברית הזו שלושה דברים:

  • עם ישראל יהיה קיים לנצח
  • עם ישראל יירש את ארץ ישראל
  • עם ישראל כולו יהיה בסופו של דבר עמו של אלוהים

(פרוט נוסף על הברית הזו עם אבותינו, ברית אברהם,
מופיע במאמר
הברית החדשה ובריתות נוספות בתנ"ך)

בהתאם לרצון של אלוהים שעם ישראל יתקיים לנצח הוא מצווה עלינו בברית החדשה לא להתבולל: "כָּל אִישׁ יִחְיֶה אֶת חַיָּיו לְפִי מַה שֶּׁחָלַק לוֹ הָאָדוֹן, לְפִי מַצָּבוֹ כַּאֲשֶׁר קָרָא לוֹ הָאֱלֹהִים. כָּךְ אֲנִי מְצַוֶּה בְּכָל הַקְּהִלּוֹת.  אִם נִקְרָא הָאִישׁ בְּעֵת הֱיוֹתוֹ נִמּוֹל, אַל יִמְשֹׁךְ לוֹ עָרְלָה", הברית החדשה, הראשונה אל הקורינתים ז:17-18. כוונת המילים "אל ימשוך לו ערלה" היא לא להתבולל. לא לאבד את הזהות היהודית וחלקנו בברית אברהם שסימנה הוא ברית המילה.

אלוהים החזיר אותנו לארץ ישראל בהתאם להבטחתו לאבותינו. בחוכמתו הנשגבת הוא נתן לנו מדינה בארץ ישראל בה הזהות הלאומית שלנו כיהודים בטוחה יותר וקורא לנו עכשיו לקבל את ההבטחה השלישית שנתן לאבותינו – להיות העם שלו. הדרך לשם היא באמונה במשיח שהוא שלח לנו – המשיח ישוע!

"וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם מִן הַגּוֹיִם, וְקִבַּצְתִּי אֶתְכֶם מִכָּל הָאֲרָצוֹת; וְהֵבֵאתִי אֶתְכֶם אֶל אַדְמַתְכֶם. וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים, וּטְהַרְתֶּם:  מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל-גִּלּוּלֵיכֶם, אֲטַהֵר אֶתְכֶם. וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב חָדָשׁ, וְרוּחַ חֲדָשָׁה אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם; וַהֲסִרֹתִי אֶת לֵב הָאֶבֶן מִבְּשַׂרְכֶם, וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב בָּשָׂר. וְאֶת רוּחִי אֶתֵּן בְּקִרְבְּכֶם; וְעָשִׂיתִי, אֵת אֲשֶׁר-בְּחֻקַּי תֵּלֵכוּ, וּמִשְׁפָּטַי תִּשְׁמְרוּ, וַעֲשִׂיתֶם.  וִישַׁבְתֶּם בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַתִּי לַאֲבֹתֵיכֶם; וִהְיִיתֶם לִי לְעָם, וְאָנֹכִי אֶהְיֶה לָכֶם לֵאלֹהִים.", יחזקאל לו:24-28

לקריאה נוספת...